Niečo o strunách a ako si vybrať
- Po prvé, kvalita strún podstatne ovplyvňuje ladenie.
- Po druhé, tón a zvuk nástroja závisí od druhu, kvality a toho, či sú struny staré alebo nové.
- V priebehu doby struny strácajú svoje vlastnosti (farbu a schopnosť naladenia), preto by sa mali pravidelne meniť.
- Spravidla je potrebné struny vymeniť každé tri mesiace pri priemernej intenzite hrania.
Lepšie kúpiť struny v štandardnom balení ako každú strunu osobitne. Štandardne balenie 6 kusov - poskytuje jednotný súbor všetkých zvukov (niektoré struny z rôznych sád môžu znieť tichšie a hlasnejšie ako ostatné). Výber vhodných strún a ich vlastnosti by mali byť dané výrobcom, ktoré poskytujú kvalitu zvuku a ladenia. Struny považované za tie najlepšie sú od výrobcov: ErnieBall, GHS, Daddario, Gibson, Fender a pod.
Lacné struny nie sú tak kvalitné a ich používanie môže niekedy poškodiť pražce. Vzhľadom k požiadavke na minimalizáciu nákladov vo výrobe a použitie zlých materiálov je často narušená technológia výroby strún. V tomto prípade sú zle nakonfigurované a majú neosobný tón. Ďalšia nepríjemná vlastnosť nekvalitnej struny je nerovnomerný zvuk. Stáva sa to ak jedna alebo viac strún zneje tichšie ako ostatné alebo ak je veľký rozdiel hlasitosti medzi strunami.
Gitarové struny sú rozdelené do dvoch hlavných typov: kovové a nylonové.
Kovové struny majú jasný a plný zvuk a sú vhodné pre realizáciu takmer akejkoľvek hudby. Pri výbere takýchto strún sa treba sústrediť na tuhosť, ktorá je určená hrúbkou prvej E struny a najtenšej e. Mierka hrúbky je uvedená na obale súpravy. Zostavy gitarových strún začínajú u výrobcov s hrúbkou 0,08 (osmičky). Tieto struny majú veľmi jemné a mäkké železo, ale hraje sa na nich ľahko. Avšak zvuk (osmičiek) je menej hustý a silný ako struny s väčšou hrúbkou a tuhosťou. Preto (osmičky) nie sú tak populárne medzi skúsenými hráčmi a zvyčajne sa odporúčajú pre začiatočníkov. V najlepšom prípade tieto struny odporúčame nainštalovať na elektrickú gitaru.
Struny hrúbky 0,09 majú hustejší zvuk, ale hrá sa na nich iba o niečo ťažšie (vhodné pre bežných hráčov). Avšak oni tiež patria do kategórie tenký a mäkký. Najbežnejšie sú struny 0.10 (desiatky). Jedná sa o strednú hrúbku, ktorá v sebe spája tie najlepšie vlastnosti tenkých a hrubých strún: dosť hustý zvuk s vysokou tuhosťou.
Struny o hrúbke 0,11; 0,12 a 0,13- sú tuhé a je na nich zložitejšia hra. Dokonca aj skúsený gitarista, ktorý predtým hral na "deviatkach" alebo "desiatkach", pocíti rozdiel, ak prejde na hrúbku 0,11 alebo viac.
Nylonové struny, ktoré sú vyrobené zo syntetických materiálov, vyzerajú ako nylon a ich zvuk sa zásadne odlišuje od železných. Majú charakteristické jemné a trocha husté zafarbenie zvuku. Nylonové struny používajú gitaristi, ktorý hrajú klasickú hudbu a flamenco (španielska a latinskoamerická gitara). V hudobných školách, kde sa vyučuje hra na gitare, odporúčajú struny vyrobené z nylonu. Ich výhodou je jedinečný zvuk a mäkkosť. Sú mäkké, nerežú prsty a ich stláčanie je omnoho jednoduchšie ako pri kovových strunách. V prvej fáze hrania je to dôležité, pretože mladým hudobníkom sa v dôsledku pravidelného cvičenia vytvárajú mozole na prstoch. Pri používaní nylonových strún sa jednoducho vykonávajú rôzne hmaty na gitare. Avšak niektoré gitarové techniky na nylonových strunách nie je možné vykonávať. Okrem toho prechod na kovové struny pre tých, ktorí začali hrať na nylon, prináša určité ťažkosti.