O strunach - Oprava, údržba, servis gitár

Oprava, údržba, servis gitár
Prejsť na obsah
Niečo o strunách a ako si vybrať

  • Po prvé, kvalita strún podstatne ovplyvňuje ladenie.
  • Po druhé, tón a zvuk nástroja závisí od druhu, kvality a toho, či sú struny staré alebo nové.
  • V priebehu doby  struny strácajú svoje vlastnosti (farbu a schopnosť naladenia), preto by sa mali pravidelne meniť.  
  • Spravidla je potrebné struny vymeniť každé tri mesiace pri priemernej intenzite hrania.


Lepšie  kúpiť struny v štandardnom balení ako každú strunu osobitne. Štandardne  balenie 6 kusov -  poskytuje jednotný súbor všetkých zvukov (niektoré  struny z rôznych sád môžu znieť tichšie a hlasnejšie ako ostatné). Výber  vhodných  strún a ich vlastnosti by mali byť dané výrobcom, ktoré  poskytujú kvalitu zvuku a ladenia. Struny považované za tie najlepšie sú  od výrobcov: ErnieBall, GHS, Daddario, Gibson, Fender a pod.
Lacné  struny nie sú tak kvalitné a ich používanie môže niekedy poškodiť  pražce. Vzhľadom k požiadavke na minimalizáciu nákladov vo výrobe a  použitie zlých materiálov je často  narušená technológia výroby strún. V  tomto prípade sú zle nakonfigurované a majú neosobný tón. Ďalšia  nepríjemná vlastnosť nekvalitnej struny je nerovnomerný zvuk. Stáva sa  to ak jedna alebo viac strún zneje tichšie ako ostatné alebo ak je veľký  rozdiel hlasitosti medzi strunami.
Gitarové struny sú rozdelené do dvoch hlavných typov: kovové a nylonové.
Kovové  struny majú jasný a plný zvuk a sú vhodné  pre realizáciu takmer  akejkoľvek hudby. Pri výbere takýchto strún sa treba sústrediť na  tuhosť, ktorá je určená hrúbkou prvej E struny a najtenšej e. Mierka  hrúbky je uvedená na obale súpravy. Zostavy gitarových strún začínajú u  výrobcov s hrúbkou 0,08 (osmičky). Tieto struny majú veľmi jemné a mäkké  železo, ale hraje sa na nich ľahko. Avšak zvuk (osmičiek) je menej  hustý a silný ako struny s väčšou hrúbkou a tuhosťou. Preto (osmičky)  nie sú tak populárne medzi skúsenými hráčmi a zvyčajne sa odporúčajú pre  začiatočníkov. V najlepšom prípade tieto struny odporúčame nainštalovať  na elektrickú gitaru.
Struny  hrúbky 0,09  majú hustejší zvuk, ale hrá sa na nich iba o niečo ťažšie  (vhodné pre bežných hráčov). Avšak oni tiež patria do kategórie tenký a  mäkký. Najbežnejšie sú struny 0.10 (desiatky). Jedná sa o strednú  hrúbku, ktorá v sebe spája tie najlepšie vlastnosti tenkých a hrubých  strún: dosť hustý zvuk s vysokou tuhosťou.
Struny  o hrúbke 0,11; 0,12 a 0,13- sú tuhé a je na nich zložitejšia hra.  Dokonca aj skúsený gitarista, ktorý predtým hral na "deviatkach" alebo  "desiatkach", pocíti rozdiel, ak prejde na hrúbku 0,11 alebo viac.
Nylonové  struny, ktoré sú vyrobené zo syntetických materiálov, vyzerajú ako  nylon a ich zvuk sa zásadne odlišuje od železných. Majú charakteristické  jemné a trocha husté zafarbenie zvuku. Nylonové struny používajú  gitaristi, ktorý hrajú klasickú hudbu a flamenco (španielska a  latinskoamerická gitara). V hudobných školách, kde sa vyučuje hra na  gitare, odporúčajú struny vyrobené z nylonu. Ich výhodou je jedinečný  zvuk a mäkkosť. Sú mäkké, nerežú prsty a ich stláčanie je omnoho  jednoduchšie ako pri kovových strunách. V prvej fáze hrania je to  dôležité, pretože mladým hudobníkom sa v dôsledku pravidelného cvičenia  vytvárajú mozole na prstoch. Pri používaní ​​nylonových strún sa  jednoducho vykonávajú rôzne hmaty na gitare. Avšak niektoré gitarové  techniky na nylonových strunách nie je možné vykonávať. Okrem toho  prechod na kovové struny pre tých, ktorí začali hrať na nylon, prináša  určité ťažkosti.

Návrat na obsah