Aku gitaru - Oprava, údržba, servis gitár

Oprava, údržba, servis gitár
Prejsť na obsah
Ako si vybrať akustickú gitaru?

Vaša  prvá gitara by vám mala byť pohodlná. Prečo je to dôležité? Skutočnosť,  že gitara je hudobný nástroj sily, to znamená, že počas hry sa sústredí  úsilie do prstov (jedná sa najmä o ľavú ruku).
Nenechajte  sa odradiť bolesťou prstov. Zaťaženie na ľavej strane ruky a prstov sa  stane zvykom, ale najprv sa to budete musieť naučiť.
Na nepohodlnom nástroji sa učí ťažko a nudne. Kúpa komfortnej gitary Vám prinesie rýchlejší postup k zlepšeniu.

   Takže pohodlná gitara zahŕňa:
  • pohodlný krk
  • optimálna vzdialenosť strún od pražcov
  • komfortné vybavenie a spracovanie.
Pojem "pohodlný krk" zahŕňa niekoľko základných parametrov. Po prvé, to je hrúbka a šírka krku. V prípade, že krk je mohutný a široký, musí hráč vynaložiť väčšie úsilie do stláčania strún. Dôsledkom bude únava a nepohodlie pri hraní. Príliš tenký a úzky krk je pohodlný napríklad pre ľudí, ktorí majú malé ruky. Okrem toho majú tieto krky tendenciu sa po čase deformovať (ohyb pod vplyvom tiahla strún), čo vedie k zhoršeniu zvuku a niekedy aj zabraňuje normálnemu nastaveniu. Preto by ste si mali vybrať niečo medzi tým. Pred nákupom vyskúšať niekoľko nástrojov, počúvať svoje vlastné pocity a rady skúsených hudobníkov. Výška strún nad pražcami má významný vplyv na komfort hry. Keď sa struna nachádza vo veľkej vzdialenosti od pražcov, je to zložitejšie a musíte vynaložiť väčšie úsilie s ľavou rukou. A tak sa za krátky čas vaše prsty unavia a rýchlo dôjde k znekvalitneniu znenia čistých tónov (zvuk je tlmený pretože sa struna slabo oprie o pražec). Mnohí sa snažia nájsť nástroj so strunami umiestnenými čo najbližšie k pražcom, pretože stlačíte akordy na gitare oveľa jednoduchšie. Avšak v prípade, že struny sú skoro na hmatníku, tak dosiahnutie čistého zvuku bude nemožné. Pri takomto hraní  a stlačení strún o pražec bude znieť bzučanie a struny budú vydávať veľmi nepríjemný zvuk. Preto je tu treba hľadať strednú cestu. Predpokladá sa, že optimálna vzdialenosť medzi strunami a pražcami (v prípade, že krk nie je deformovaný) je hodnota 2-3 milimetre nad 12. pražcom pri akustickej alebo španielskej gitare. Pri elektrickej gitare je to o niečo menej.
Čo sa týka pohodlia pri hre je v prvom rade potrebné venovať pozornosť tvaru a povrchovej úprave. Možno ste si všimli, že veľa akustických gitár ma výrazný výrez pod poslednými pražcami hmatníka. To má zabezpečiť maximálny prístup ruky k vysokým tónom, kde je občas zložitejší prístup. Toto zlepšenie poskytuje zaujímavé možnosti pre zložitejšie a virtuózne hranie. Samozrejme, že v počiatočnej fáze výcviku to pre vás nebude dôležité, ale postupom času to budete potrebovať. Preto je lepšie zvoliť gitaru s výrezom.
Telo a nátery (laky a farby) podporujú lepšie možnosti zvuku gitary. Laky zabraňujú absorpcii vlhkosti do dreva a deformácii. Majte však na pamäti, že hrubá vrstva laku môže zničiť zvuk, takže si nemusíte kupovať príliš svetlé a farbené nástroje. Pokiaľ ide o vonkajšiu štruktúru, niektorí preferujú matný povrch, iní skôr zvolia lesk. Mimochodom, matný povrch je príjemný na dotyk a nezostávajú na ňom mastné stopy po dotyku (čo je pri lesklom povrchu opak).
Pohodlný a krásny nástroj je nevyhnutnou podmienkou pre výrobcu, ale rozhodujúcim faktorom je vaše nadšenie a skúsenosť.


Návrat na obsah